A 32. Klubcsapatok Európa-kupája harmadik fordulójában a férficsapatok viadalán két nagy meglepetés is született. A szerb VSK Szveti Nikolaj 3,5-2,5 arányban legyőzte a Padova csapatát. Az éltáblán az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedhyarov a francia Maxime Vachier-Lagrave ellen nyert, Rapport Richárd sötéttel győzte le az örmény Levon Aronjant, az olasz csapatban játszó Lékó Péter remizett Ivan Ivaniseviccsel. Az orosz Zsiguli együttese a cseh AVE Novy Bor gárdáját 4-2-re győzte le. Nehéz küzdelemben nyert a címvédő Szibéria, öt döntetlen mellett az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik szerezte meg a „győztes gólt”. Öt együttes nyerte meg harmadik meccsét is. A női csapatok versenyében a rajtlistát vezető monacói Cercle d’Echecs Monte-Carlo a címvédő NONA Batumi négyese ellen 2,5-1,5-ös győzelmet aratott.

Az Újvidéken zajló Klubcsapatok Európa-kupájának harmadik fordulójában az élcsoportban már rangadókat játszottak, két esélyesebbnek tartott csapat, az olasz Padova és a cseh AVE Novy Bor vereséget szenvedett. Az első asztalon küzdött meg a szerb VSK Szveti Nikolaj együttese a Padovával. Két táblán mi is érdekeltek voltunk, a szerbek második tábláján Rapport Richárd játszott, az olaszoknál a negyediken Lékó Péter.

14939497_941695095932004_5320196525566469044_o

Az első két táblán a szerb csapat számára remekül alakultak az események. Az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov egyre nagyobb előnybe került a világranglista második Maxime Vachier-Lagrave ellen, pontos játékkal vezette győzelemre haderejét. A Bundesliga 2015/16-os idényének tavaszi szezonjában Rapport szenzációs győzelmet aratott az örmény Levon Aronjannal szemben. A világranglistán ötödik háromszoros olimpiai bajnok szeretett volna visszavágni. Nagymesterünket tegnapi veresége nem törte le, a Csigorin védelmet játszotta meg, és a gyalogáldozatáért kezdeményezést kapott. Aronjan királyszárnyi akciót indított, Ricsi határozott lépésekkel mutatott rá elhibázott tervére. Aronjan egyre nagyobb időzavarba került, többször is hibázott, királya vándorútra kényszerült, Ricsi remek győzelmet aratott.

Lékó Péter jobban állt a spanyol megnyitású partiban, Ivan Ivanisevic extravagáns varit játszott meg, de sajnos a „büntetése” elmaradt. A francia Etienne Bacrot is kedvezőbb pozíciót játszhatott, de időzavarban rontott. Alekszandr Morozevics és Borisz Gelfand békésebb partiban osztozott meg a ponton, Daniele Vocaturo szerezte az olaszok „becsületgólját”.

15039699_941692942598886_370748107421303391_o

Nehéz küzdelemben nyert a címvédő Szibéria, a moszkvai SSZM gárdája nagyot küzdött, csak az éltáblán Erneszto Inarkijev „vérzett el”. Az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik nyerése jelentette az oly fontos két meccspontot a rajtlistát is vezető Szibéria számára.

Nagyot botlott a cseh AVE Novy Bor, az orosz Zsiguli együttesében remekelt Szanan Szjugirov, aki az indiai Pentala Harikrishnát győzte le. Kikapott a lett Alekszej Shirov és a cseh Viktor Laznicka is, a lengyel Radoslaw Wojtaszek csak szépíteni tudott.

Kedvező párosítását kihasználva tarolt a macedón Alkaloid, az orosz Mednyij Vszadnik is megnyerte harmadik meccsét. Az azerbajdzsáni Odlar Yurdu is tartja a lépést.

Az élcsoportban a 3. forduló eredményei:

VSK Szveti Nikolaj Szrpszki (szerb, 4, 10) – OR Padova (olasz, 4, 11)  3,5 – 2,5

Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2762) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2811)  1 – 0

Zsiguli (orosz, 4, 10,5) – AVE Novy Bor (cseh, 4, 11)  4 – 2

(Szanan Szjugirov (2664) – Pentala Harikrishna (indiai, 2768) 1 – 0)

Alkaloid (macedón, 4, 10,5) – Cheddleton (angol, 4, 9) 5,5 – 0,5

Mednyij Vszadnik (orosz, 4, 10) – SV Werder Bremen (német, 4, 8,5) 4,5 – 1,5

Itaka (szerb, 3, 8) – Odlar Yurdu (azerbajdzsáni, 3, 9) 1 – 5

Beer Sheva Chess Club (izraeli, 3, 8) – Vaalerenga Chess Club (norvég, 3, 9)  3 – 3

SK Dunajska Streda (szlovák, 3, 8) – Gambit ASSECO SEE (macedón, 3, 9) 3,5 – 2,5

Schachgesellschaft Riehen (svájci, 3, 8) – Omladinski Sahovski Klub Paracin (szerb, 3, 9)  4 – 2